Włochy – Sycylia

PALERMO – TARG BALARO I VUCCIRIA

Street food to jeden z symboli Palermo. Jedzenie takie         jak arancini, panelle czy pane con la milza to tradycyjne sycylijskie potrawy.   Więcej przeczytacie o nich kilka akapitów niżej. Najlepszym miejscem na   spróbowanie kilku różnych, niedrogich przysmaków, są targi Balaro i Vucciria.   Znajdziecie tam stoiska z warzywami i owocami, przyprawami, zaopatrzycie   się powerbanka, słuchawki czy rower. Innymi słowy – jak to na dobrym targu,   jest tam po prostu wszystko. Ale najważniejsze jest to, że spróbujecie tam   wspomnianych wyżej przysmaków, a także gotowanej ośmiornicy lub   sardynek od pana „mam na imię Number One”. Obowiązkowy punkt       zwiedzania Palermo.

WEJŚCIE NA ETNĘ

Podróżując samochodem, warto zatrzymać się na parkingu przy Rifugio     Sapienza, który znajduje się na wysokości około 1900 m n.p.m. Za godzinę     parkowania płaci się około 2 euro, jednak prawda jest taka, że nikt tego czasu   nie kontroluje. Zaraz przy Schronisku znajduje się dolna stacja   kolejki Funivia dell’Etna, o której poniżej. Do tego miejsca można dojechać   także autobusem, np. z Katanii. Odjeżdża on około 8:15 i 10:15 z dworca   autobusowego. Kurs powrotny jest ok. 16:00. W sezonie letnim dziennie   odbywają się dwa kursy. Za bilet płaci się 5 euro.

Przejażdżka kolejką kosztuje 30 euro. Dobra wiadomość jest taka, że jest to     przejazd w obie strony. Następnie wjazd terenowymi samochodami oraz   podejście z przewodnikiem do Cratere Centrale kosztuje łącznie 65 euro.   Wysoka cena nie odstrasza jednak licznych turystów. Wydaje się, że   większość zwiedzających wybiera właśnie ten wariant, by zaliczyć wejście na   Etnę. Jeszcze jedna przydatna informacja – drogę aż do Krateru Centralnego   można spokojnie przebyć bez przewodnika.

TAORMINA

Ceny komunikacji:

Centralna część Taorminy jest na tyle mała, że nie ma potrzeby korzystania z     usług komunikacji miejskiej. Jeśli jednak wysiadamy na stacji kolejowej, która   niestety znajduje się pod miastem, możemy skorzystać z lokalnej komunikacji   miejskiej lub z usług międzymiejskiej sieci Interbus, za bilet zapłacimy mniej   niż 2€. Jeśli interesuje nas wizyta na wysepce – Isola Bella, z turystycznego   centrum Taorminy, najłatwiej będzie się tam dostać kolejką linową (funivia),   która zlokalizowana jest ok 4 minuty spacerem od Porta Messina. Kolejka   łączy ze sobą górną część Taorminy z przybrzeżną częścią Mazzaro (Taormina   Mare). Jednorazowy koszt przejazdu wynosi 3€, natomiast bilet dzienny   można zakupić już za 10€.