Meksyk

Meksyk

PRZYLOT

 

Po przylocie najpierw będziemy musieli stanąć w kolejce i przejść przez kontrolę migracyjną. Nie potrzebujemy wizy, więc otrzymujemy tylko pieczęć wjazdową. Zwykle, zwłaszcza wieczorną porą, kiedy bardzo dużo samolotów przylatuje zza oceanu, czas oczekiwania w kolejce może wynosić nawet godzinę. Także od razu najlepiej uzbroić się w cierpliwość. O co może zapytać nas urzędnik migracyjny? Przede wszystkim poprosi o wypełniony formularz, który dostaniemy najprawdopodobniej w samolocie, a w którym musimy wpisać swoje dane osobiste, adres pobytu w Meksyku oraz dane lotu, którym przylecieliśmy. Pasażer odwiedzający Meksyk w celach turystycznych może przebywać w kraju aż 180 dni i na tyle (poza nielicznymi wyjątkami, jeśli ktoś np. nie będzie miał adresu w Meksyku albo wyda się urzędnikowi podejrzany) dostaniemy pozwolenie na pobyt. Urzędnik może nas zapytać o cel wizyty, długość jej pobytu oraz o bilet powrotny (może, ale nie musi).

 

 

KONTROLA CELNA

 

Jeśli przylatujemy z innego kraju, najprawdopodobniej dostaniemy deklarację celną do wypełnienia (ściągawka: należy na pytania odpowiedzieć „nie”, oświadczając tym samym, że nie przywozimy żadnych nielegalnych substancji oraz produktów. Z Polski nie można wwozić np. mięsa oraz wszelkich produktów świeżych, nasion i ziaren. Po przejściu przez kontrolę migracyjną oraz odebraniu bagażu (zawsze w tej kolejności), przechodzimy przez kontrolę celną. Strażnik może zapytać nas, czy mamy alkohol, papierosy a jeśli tak, to w jakiej ilości. Może pojawić się również pies szukający narkotyków. Następnie naciskamy guzik, i wtedy zapala się lampka- na zielono lub czerwono. Jeśli wylosujemy kolor zielony, mamy szczęście- możemy udać się do wyjścia. W drugim przypadku musimy przejść dodatkowo kontrolę bagażu głównego.

 

WYMIANA PIENIĘDZY

 

Odwrotnie niż na większości lotnisk, w mieście Meksyk najlepszy kurs wymiany (zwykle USD na peso) jest właśnie na lotnisku. Po wyjściu na salę przylotów, od razu zobaczymy szereg kantorów, w których bez problemu można wymienić dolary amerykańskie, kanadyjskie, euro, funty i inne waluty na meksykańskie peso. Uwaga: cudzoziemiec może wymienić max. 1500 USD miesięcznie i przeważnie musi pokazać paszport przy dokonywaniu transakcji. Najbardziej opłaca wymieniać się banknoty o nominale 100 USD, gdyż wtedy w wielu kantorach oferują lepszy kurs.

 

TRANSPORT DO CENTRUM

 

Jest kilka sposobów dostania się do miasta z lotniska:

 

oficjalne taksówki

 

Natychmiast po wyjściu zobaczymy stanowiska z ofertami przewozu. Możemy tam zamówić bezpieczną, oficjalną taksówkę, od razu podając adres, pod który chcemy się dostać. Z lotniska do centrum koszt wynosi ok. 20-25 USD.

 

nieoficjalne taksówki

 

Jest też sposób na tańszą taksówkę. W tym celu musimy przejść na drugą stronę ulicy biegnącej wzdłuż terminala. Da się to zrobić przechodząc przez specjalną kładkę- w tym celu trzeba iść w kierunku „aerotren”, czyli na wysokości puerta 6 wjechać po schodach na wyższy poziom i tam skręcić w korytarz, tak jak pokazuje znak „aerotren”, z tym że nie idziemy do pociągu, tylko schodzimy po schodach na drugą stronę ulicy. Tam czekają taksówki, które kosztują ok. 150 peso (niecałe 10 USD) za kurs do centrum.

 

 

metro

 

Wychodząc z terminala I i skręcając w lewo, dojdziesz do stacji metra „Terminal aerea”, i stamtąd, z przesiadkami, dostaniesz się do centrum. Bilet kosztuje 5 peso. Plan metra (jest 12 linii) znajdziesz tu. http://www.metro.cdmx.gob.mx/la-red/mapa-de-la-red. Przy terminalu II nie ma stacji metra, należy udać się na terminal I (patrz następny punkt).

 

metrobus

 

Metrobus (linia 4) zatrzymuje się przy puerta 7 na terminalu I oraz przy wejściu 2 na terminalu II. Kończy swoją trasę przy stacji Buenavista, gdzie można się przesiąść do linii 1 lub 3 lub pociągu podmiejskiego). Koszt przejazdu to 30 peso, trzeba kupić w maszynie specjalną kartę przed wejściem do pojazdu.

 

TRANSPORT MIĘDZY TERMINALAMI

 

Terminal I i II są położone w znacznej odległości od siebie, ale co kilka minut kursuje między nimi autobus. Z terminala I odjeżdża spod wejścia 6, ma kolor czerwony i kosztuje 14 peso. Są również rzadziej kursujące białe darmowe busy, które odjeżdżają z tego samego miejsca. Jeśli chcemy dostać się z terminala II na I, autobusy odjeżdżają z parkingu po prawej stronie po wyjściu z lotniska.

 

Istnieje również tzw. aerotren.

 

Stacja jest dobrze oznaczona, trzeba podążać za tabliczką „aerotren” (na terminalu I znajduje się na pierwszym piętrze). Jeździ od 5:00 do 23:00, cały rok. Podróż trwa ok. 11 minut, odległość między terminalami wynosi 3 km. Transport aerotrenem jest darmowy dla osób, które mają przesiadkę i muszą dostać się na inny terminal. Trzeba mieć przy sobie kartę pokładową i dokument tożsamości.

 

 

Skontaktuj się ze mną