Włochy-Sycylia

PALERMO

Palermo to największe miasto na Sycylii i prawdopodobnie jedno z najbardziej różnorodnych w całych Włoszech. Jest to miejsce pełne kontrastów. Na targowiskach możemy poczuć się tak, jakbyśmy przenieśli się na inny kontynent. Z kolei barokowe kościoły i pałace mogą być stawiane na równi z największymi dziełami sztuki spotykanymi w miastach takich jak Genua, Florencja czy Rzym.

Palermo jest miastem wielokulturowym, gdzie swój dom odnalazło wielu przybyszów z Afryki czy Bliskiego Wschodu. Jest to pewien kulturowy fenomen, gdyż miasto (jak i cała wyspa) było pod panowaniem Emiratu Sycylii po raz ostatni blisko 1000 lat temu, a Normanowie po zdobyciu Sycylii zniszczyli większość zastałej zabudowy arabskiej. Podobnie jak w Andaluzji, tak i na Sycylii, nowi władcy chrześcijańscy bardzo upodobali sobie dziedzictwo arabskiej architektury. W Palermo (i okolicy) najlepszym tego przykładem jest grupa budynków wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO jako przykład połączenia architektury arabskiej, bizantyjskiej i normańskiej.

Przez kolejne wieki losy Palermo były zbliżone do wielu innych regionów Europy. Władanie nad Królestwem Sycylii przechodziło z jednego możnego rodu do innego. Nad wyspą panowali kolejno: Normanowie, władcy Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Francuzi z rodu Anjou, Aragończycy i Burbonowie. W międzyczasie lokalne rody buntowały się i spiskowały, i to one znacząco pomogły w dojściu do władzy Hiszpanom (Aragończykom).

Na pewno okres panowania Aragończyków wpłynął pozytywnie na wygląd miasta. W tym czasie powstało wiele wspaniałych barokowych budowli jak fontanna Pretoria czy plac Quattro Canti, przebudowano również Pałac Normanów.

 

CEFALU

Cefalú jest nadmorskim miasteczkiem leżącym na wschód od Palermo. Dlaczego wybrano akurat tą lokalizację na budowę średniowiecznej katedry? Według legendy król Roger II cudem przeżył sztorm i wyszedł na ląd właśnie tutaj, wcześniej obiecując, że jeśli przeżyje to właśnie w ten sposób odwdzięczy się opaczności.

Oprócz zwiedzania katedry turyści odwiedzający Cefalú wybierają się też na plażę lub wchodzą na wzgórze/klif Rocca di Cefalù skąd rozpościera się widok na miasto. Na górze znajdziemy ruiny zamku Castello Di Cefalù oraz małe ruiny greckiej świątyni poświęconej Dianie.

ETNA

Etna to największy czynny wulkan znajdujący się w Europie. Króluje nad całą wyspą, mierząc około 3340 m n.p.m. Wysokość wulkanu zmienia się, z uwagi na występujące okresowo wybuchy. Pierwsze informacje o wybuchach pojawiły się już około 1500 r. p.n.e. Od tego czasu wulkan co jakiś czas daje o sobie znać. Obszar, na którym położona jest Etna – około 1250 km2, jest objęty ochroną jako Park Regionalny Etna. Od 2013 r. wulkan wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poniżej widok na wygasłe mniejsze wulkany otaczające Etnę:

TAORMINA

Taormina w oczach wielu jest jednym z najpiękniejszych miasteczek Sycylii, a na pewno tym najciekawiej położonym. Historyczne stare miasto znajduje się na wysokim wzgórzu tuż przy wybrzeżu Morza Jońskiego. Z drugiej strony, w oddali, widoczny jest wulkan Etna.

Wybierając się do Taorminy bardzo prawdopodobne jest, że podczas całego pobytu w mieście oddalimy się od deptaku Corso Umbero zaledwie kilka razy. Większość ważniejszych atrakcji znajduje się maksymalnie kilka minut drogi od tej ruchliwej arterii. Corso Umberto rozciąga się na niemal 800 metrów pomiędzy dwoma bramami miejskimi – Porta Messina oraz Porta Catania. Ulica wyróżnia się różnorodną zabudową i stylem. Są tu budynki sięgające czasów arabskich, pamiętające panowanie Normanów, czy późniejsze budowle gotyckie i barokowe.