USA Południowy Zachód

 

UTAH

Co zobaczyć w Utah? Wszystko! Ten malowniczy stan słynący z czerwonej ziemi oferuje nam niezapomniane widoki. Po Arizonie jest zdecydowanie moim kolejnym ulubionym regionem Stanów Zjednoczonych (jak na razie). Podczas naszego Road Trip USA w Utah udało nam się spędzić trochę czasu i podziwiać Zion Park, Bryce Canyon i Monument Valley. Swoją drogą czerwonej ziemi z Utah nie pozbędziecie się łatwo.

 

BRYCE CANYON

Niech Was nazwa nie zwiedzie, bo Bryce Canyon kanionem na pewno nie jest. Nie płynie przez niego żadna rzeka. Jest za to kolejnym przepięknym parkiem w Utah. Obok Wielkiego Kanionu i Horseshoe Bend, Bryce mogłabym podziwiać godzinami. Bryce powstał wskutek erozji termicznej i chemicznej. Przez ponad 200 dni w roku w parku panują naprzemiennie temperatury dodatnie i ujemne. Woda raz spływa po skałach, raz zamarza, rozszerzając je i krusząc. Kwasowy odczyn wody rozpuszcza skały wapienne.

MONUMENT VALLEY

Monument Valley, czyli Dolina Pomników tak naprawdę doliną nie jest. Za to jest to obszar, na którym erozja stworzyła formy skalne  w postaci iglic, gór stołowych. Monument Valley leży na granicy stanów Utah i Arizona. W całości należy do rezerwatu Indian Nawaho. W związku z tym nie obowiązuje tutaj karta America the Beautiful Pass. Trzeba dokonać opłat osobno, np. wjazd samochodem 20$. Jednak każda cena jest warta, aby poczuć prawdziwy Dziki Zachód.


ARIZONA

ANTELOPE CANYON

O Kanionie Antylopy naczytałam się przed wyjazdem wiele negatywnych rzeczy. Że dużo ludzi, że nie da się zrobić zdjęcia, że światło dobre tylko w południe… Jednak jechałam nastawiona obojętnie. Korzystaliśmy z wycieczki z tego biura —> ANTELOPE CANYON TOUR. Do Kanionu Antylopy można wejść tylko z przewodnikiem, tylko z wykupioną wycieczką. Zwiedzać można Upper Canyon lub Lower. My wybraliśmy Upper. Albo mam szczęście, albo w internecie krążą tylko negatywne opinie. Dlaczego? Jechaliśmy wcześnie rano (8:00), więc z założenia powinno być światło do kitu. Do tego choć grupy małe, to ich ilość bardzo duża, więc powinno być tłoczno.

Znajduje na terenie Rezerwatu Indian Nawaho i wymaga ich zgody na wjazd. W praktyce oznacza to właśnie wykupienie wycieczki. Dzieli się na Upper (Górny), do którego wchodzi się z pozycji gruntu i nie wymaga wspinaczki oraz Lower (Dolny), gdzie trzeba zejść po drabinach. Powstał poprzez silną erozję piaskowca. Wygładzone ściany powstają poprzez zalewanie obszaru wodą opadową. Na ternie Kanionu występują tzw. powodzie błyskawiczne. W 1997 roku wydarzył się poważny wypadek, gdzie właśnie poprzez powódź zginęło kilkoro turystów. Przeżył tylko przewodnik.