Meksyk

Meksyk

MIASTO MEKSYK

1  W mieście Meksyk znajduje się najwięcej muzeów na świecie. Jest ich około dwustu, czyli więcej niż w Paryżu, Madrycie czy Nowym Jorku. Oprócz wystaw stałych jest mnóstwo tymczasowych ekspozycji, i wciąż otwierane są nowe miejsca. Tematyka jest niezwykle różnorodna- obok muzeów poświęconych antropologii czy sztuce, w stolicy znajdziemy również bardziej oryginalne miejsca, jak na przykład Muzeum Tatuażu, Obuwia lub Narcos.

Tym, które odwiedziłam było Narodowe Muzeum Antropologii- dwupiętrowy budynek zaprojektowany przez Pedro Ramíreza Vázqueza to najbogatsza na świecie kolekcja poświęcona antropologii i etnografii. Jednym słowem znajdziesz tu wszystko to, co zostało przeniesione ze stref archeologicznych ze względu na ochronę– naczynia, ozdoby, maski, figurki, rzeźby, malowidła naścienne, fragmenty świątyń, które są pogrupowane tematycznie i chronologicznie tak, aby łatwiej można było zrozumieć bogactwo kultur prehiszpańskiego Meksyku. Koniecznie należy odwiedzić też Pałac Narodowy położony w samym sercu miasta, na Zócalo. Dzisiaj można tam podziwiać ogromne murale autorstwa Diego Rivery, przedstawiające historię Meksyku. Lekcja historii i sztuki w jednym.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Pałac Sztuk Pięknych, elegancki teatr w stylu art deco. Poza główną salą, w której wystawiane są przedstawienia, oraz organizowane koncerty, odbywają się również wystawy sztuki. Warto zobaczyć ogromną, zrobioną z dwóch milionów kryształków kurtynę, na której przedstawione są wulkany Iztaccihuatl i Popocatépetl. W określonych godzinach można wejść do środka i skorzystać z darmowej wizyty  z przewodnikiem.

2  W mieście Meksyk znajdują się dwie ogromne świątynie, które powinny się znaleźć na mapie odwiedzonych miejsc, to: Bazylika Matki Bożej z Guadelupe, oraz Katedra Metropolitarna. Bazylika to miejsce objawień maryjnych z 1531 roku, pierwszych w historii uznanych przez kościół. To jedno z największych na świecie centrum pielgrzymkowych, które odwiedza ok. 20 milionów wiernych rocznie. Ogromny kompleks składający się z Bazyliki Starej, Nowej, Kaplicy Źródełka, pierwszej Kaplicy Indian, Wzgórza Objawień, przepięknych ogrodów, dawnego klasztoru oraz muzeum. W samym centrum miasta stoi  Katedra Metropolitarna pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej, która robi wrażenie swoimi rozmiarami i barokowym rozmachem. Zbudowana na miejscu azteckiej świątyni, stała się symbolem nowej religii i nowej epoki. W środku zaskoczy pięknymi kaplicami bocznymi, ogromną nawą główną oraz wspaniałym ołtarzem. Wychodząc z Katedry należy się skierować do Templo Mayor na placu Zocalo. Po zdobyciu przez Hiszpanów Tenochtitlánu, zburzyli wszystko, co związane było z kultem azteckich bogów, a na ruinach dawnej cywilizacji zaczęli wznosić nową. Dzisiaj, dosłownie pod głównym placem Zócalo, możemy podziwiać pozostałości Imperium Azteckiego np. odkryte ruiny boiska do gry w pelotę.

3  Teotihuacan jest oddalony około 45 km od stolicy (co godzinę odjeżdżają busy z Dworca Północnego), ale zdecydowanie warto zobaczyć dawne miasto Azteków. Zamieszkiwane kiedyś przez prawie 200.000 ludzi, stało się potęgą i ważnym centrum religijnym regionu. Dzisiaj można zwiedzać zachowane struktury i wejść na jedną z najwyższych piramid w Meksyku- Piramidę Słońca.

ACAPULCO

4  Acapulco leży 300 km na południowy zachód od stolicy kraju miasta Meksyk, u wybrzeży Oceanu Spokojnego. Usytuowane jest w półkolistej, głębokiej zatoce. Zbudowane jest na wąskim pasie niskiego lądu otoczonego górami schodzącymi do oceanu. Jest to wciąż popularny kurort, choć czasy swojej świetności ma już za sobą. Najpiękniejsza jest panorama miasta, gdy zjeżdża się do niego od wschodniej części. Co jakiś czas, przy drodze są małe wysepki dla samochodów z tarasami widokowymi, na których gnieżdżą się turyści z aparatami w ręku. Jedno z pięknych ujęć kosztowało mnie 1000 USD….. wyjeżdżając z wysepki nie można było skręcić w lewo, a jazda w prawo wiązałaby się z kilkunasto lub kilkudziesięcio kilometrowym powrotem na wschód. Wykorzystaliśmy sytuację, że nie było samochodów na drodze i zadowoleni z siebie ruszyliśmy w stronę Acapulco. Widocznie więcej turystów ma taki pomysł, bo po przeciwnej stronie, stał schowany za drzewami policyjny radiowóz. Zwyczajem znanym nam z Polski, polowania na kierowców w miejscach, gdzie można zarobić, ruszył za nami w pościg. Cała sytuacja była wyjątkowo nieprzyjemna, gdyż nie tylko skończyła się stratą pieniędzy, ale potwierdziła stereotypowy wizerunek policjanta meksykańskiego. Od początku naciskali, że chcą pieniądze – pierwsza podana kwota to 2000 USD. Szantażowali nas, że nie oddadzą nam paszportów i będziemy musieli odebrać je z posterunku po weekendzie. Był piątek, a w niedzielę wylatywałam z Meksyku, więc próbowali w ten bezczelny sposób wymusić jak największą sumę. Kiedy stanowczo odmawialiśmy i żądaliśmy zwrotu paszportów, oraz wystawienia formalnego mandatu, wiedząc, że nie jest on tak wysoki jak podana przez nich suma, jeden z policjantów nachylił się nade mną i powiedział całkiem dobrym angielskim do mojego partnera: albo dajecie 1000 dolarów, albo ją zgwałcimy i gówno nam zrobicie”. Po takim tekście każdy by pękł. Dałam 1000 dolarów i przez następne kilka dni chodziłam w fatalnym humorze. Nie życzę nikomu takiego doświadczenia.

PUERTO ESCONDIDO

5  Ukryty Port bo to właśnie oznacza Puerto Escondido jest chyba najprzyjemniejszym meksykańskim miasteczkiem na wybrzeżu Pacyfiku. Piękna plaża, ekscytująca atmosfera fiesty i szeroki wybór restauracji i barów sprawia, że to idealne miejsce na kilka wspaniałych dni w wydaniu meksykańskiej siesty. Za dnia najpopularniejszą rozrywką są tu sporty wodne: surfing, snorkelling, nurkowanie oraz fotograficzne safari łodzią, aby zapolować na cudowne ujęcia pływające w oceanie żółwie, delfiny, a nawet wieloryby. Magia tego miejsca i bliskość natury, uginające się nad plażą palmy kokosowe, wszystko to kojarzy się z hollywoodzkim wyobrażeniem raju. Wieczorem plażowicze przenoszą się do czarujących kafejek i restauracyjek, gdzie przy żywej muzyce toczy się życie nocne.

Skontaktuj się ze mną