Chiny

PEKIN

Wizytę w Pekinie podzielić trzeba na dwie części. Pierwszą są zabytki w samym mieście i okolicy, które moim zdaniem warto odwiedzić. Jeżeli chodzi o “przedmieścia” to wybierzcie się na Wielki Mur Chiński i do Grobów dynastii Ming. Można to zrobić we własnym zakresie, lecz ja polecam zorganizowaną wycieczkę. Za około 25$ najczęściej mamy zapewnioną całodzienną wycieczkę z przewodnikiem po angielsku i obiad wliczony w cenę. W samym Pekinie obowiązkowo odwiedźcie Plac Tiananmen (szczegółowa kontrola przy wejściu). Znajduje się tam brama wejściowa do Zakazanego Miasta. W samym kompleksie jest bardzo dużo ludzi ale robi wrażenie wielkością. W stronę przeciwną niż Zakazane Miasto znajduje się Muzeum Narodowe (darmowe), które też warto odwiedzić. Obcokrajowcy muszą pokazać paszport przed wejściem do budynku. Tuż obok Muzeum znajduje się mauzoleum Mao Tse Tunga, w którym w godzinach przedpołudniowych obejrzeć można mumię wodza. Udając się na południe od Muzeum (kilka stacji metra) dojdziemy do Świątyni Nieba. Położona w kompleksie parkowym jest budowlą przedstawianą, jako jeden z symboli Pekinu.

 

Do 1644 roku Pałac cesarski w Zakazanym Mieście był siedzibą cesarzy z dynastii Ming. W czasie wojny domowej i najazdu na Mandżurów, większość budynków kompleksu pałacowego została zniszczona. Zabudowania te zostały odbudowane przez mandżurską dynastię Qing, która objęła rządy nad Pekinem. W czasie inwazji na Chiny Japonii Zakazane Miasto zostało w dużej mierze zniszczone. Zostało ono odbudowane w 1965 roku, już po ustanowieniu Chińskiej Republiki Ludowej. Podczas rewolucji kulturalnej na terenie Zakazanego Miasta stacjonowało wojsko, mające bronić ten kompleks przed zniszczeniem przez komunistyczną organizację młodzieżową hunwejbinów.

ŚWIĄTYNIA NIEBA

Świątynia Nieba, czyli Tian Tan to ogromny kompleks sakralnych budowli taoistycznych w centrum Pekinu. Do Świątyni Nieba jest bardzo dobry dojazd, więc szybciutko jesteśmy na miejscu. Dawniej kompleks był odwiedzany co roku podczas ceremonii poświęconej obfitym plonom rolnym przez cesarzy chińskich z dynastii Ming oraz Qing. Chińscy seniorzy gromadzą się w parkach zajmują się grami, tai chi, tańcem. Spędzają czas razem, starość nie musi być nudna!

ŚWIĄTYNIA LAMY

Świątynia została zbudowana w 1694 roku i składa się z pięciu hal. Elementy architektoniczne są bardzo kolorowe i zdobne. Na uwagę zasługuje piękna architektura i niesamowity klimat, niemal magiczny mimo że świątynia znajduje się w centrum miasta. Wszędzie czuć zapach kadzidełek i unosi się ich dym. Ciekawym elementem kompleksu jest postać Buddy znajdująca się w Pawilonie Wiecznej Szczęśliwości wykonana z jednolitego kawałka drzewa sandałowego o wysokości aż 26 m. To bardzo spokojne i rozległe miejsce przepełnione ludźmi którzy się modlą. Mimo sporej liczby odwiedzających zachowuje spokój i mistycyzm.